Jak postępować po stłuczce drogowej, aby uzyskać odszkodowanie?

0
95
5/5 - (2 votes)

Stłuczka to dla większości kierowców stresujące wydarzenie, zwłaszcza gdy uczestniczą w nim po raz pierwszy. Bez względu na to, czy jesteś sprawcą czy osobą poszkodowaną, musisz wiedzieć, jak prawidłowo postępować w takiej sytuacji. Przekonaj się, co należy zrobić, aby uzyskać odszkodowanie z polisy OC.

Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że kolizja a wypadek to dwa różne zdarzenia drogowe. Pierwsze z nich ma miejsce, gdy żaden z uczestników nie odniósł obrażeń. Jest to więc klasyczna stłuczka, której przyczyną może być np. nieuwaga kierowcy lub niedostosowanie prędkości do warunków drogowych. Kolizja nie wymaga wzywania policji. Wystarczy sporządzenie stosownego oświadczenia, na którego podstawie poszkodowany będzie mógł ubiegać się o wypłatę odszkodowania z polisy OC sprawcy.

Z kolei o wypadku drogowym mówi się wtedy, gdy w jego wyniku zostaną poszkodowani uczestnicy zdarzenia. W takim przypadku niezbędne jest wezwanie policji, a gdy to konieczne, także pogotowia lub innych służb.

Jeśli byłeś uczestnikiem kolizji, to przede wszystkim musisz zadbać o to, aby uszkodzony pojazd nie utrudniał jazdy innym kierowcom. Jeśli to możliwe, usuń auto z ulicy. Jeśli jest to niewykonalne ze względu na powstałe uszkodzenia, właściwie oznakuj pojazd, aby był on dobrze widoczny dla innych.

Spisz oświadczenie sprawcy kolizji

Najlepszym rozwiązaniem w przypadku kolizji jest sporządzenie oświadczenia sprawcy kolizji drogowej. Pozwala to zaoszczędzić sporo czasu, gdyż w takim przypadku nie trzeba czekać na policję. Jeśli więc nie ma wątpliwości odnośnie do tego, kto był sprawcą zdarzenia, można przygotować specjalne oświadczenie. Może być sporządzone nawet na zwykłej kartce papieru. Jednak wielu kierowców wozi ze sobą w samochodzie gotowy formularz, który wystarczy uzupełnić niezbędnymi informacjami. Jest to zdecydowanie wygodniejsze rozwiązanie, gdyż dzięki niemu nie zapomnisz o ważnych danych, które muszą znaleźć się w takim piśmie.

Oświadczenie sprawcy kolizji powinno zawierać następujące informacje:

  • dane personalne każdego z kierowców,
  • numery PESEL,
  • adresy zamieszkania,
  • datę i miejsce zdarzenia,
  • serię i numer dowodów osobistych,
  • numer i serię praw jazdy,
  • numery rejestracyjne pojazdów,
  • marki i modele aut,
  • wskazanie sprawcy kolizji,
  • nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy,
  • numer polisy OC.
Przeczytaj także:  Jak najlepszy wybrać ośrodek szkolenia kierowców?

Jeśli w zdarzeniu uczestniczyli świadkowie, to warto zebrać także ich dane i zawrzeć je w dokumencie. Ich zeznania mogą być bardzo pomocne, jeśli np. sprawca w trakcie likwidacji szkody zmieni zdanie i będzie twierdzić, że to jednak nie on spowodował zdarzenie drogowe. Na oświadczeniu muszą również znaleźć się czytelne podpisy obu stron.

Więcej cennych informacji na temat tego dokumentu znajdziesz pod adresem: https://rankomat.pl/samochod/co-zawiera-oswiadczenie-wypadkowe.

Zgłoś szkodę do ubezpieczyciela sprawcy

Osoba poszkodowana powinna poinformować o zdarzeniu ubezpieczyciela sprawcy kolizji, który został wskazany w oświadczeniu. Jeśli Twój pojazd został poważnie uszkodzony i jazda nim jest niemożliwa, zrób to od razu na miejscu zdarzenia. Towarzystwo powinno zapewnić Ci w takiej sytuacji odholowanie samochodu do warsztatu.

Jeżeli jednak samochód nadaje się do dalszej jazdy, dokładnie sfotografuj uszkodzenia. Następnie poinformuj towarzystwo o zaistniałej sytuacji. Możesz to zrobić przez Internet, telefonicznie lub podczas wizyty w oddziale. To od Ciebie zależy, jaka forma kontaktu jest wygodniejsza. Po dokonaniu zgłoszenia ubezpieczyciel powinien poinformować Cię o dalszych krokach, jakie musisz wykonać, aby Twój samochód został naprawiony w ramach odszkodowania.

Skorzystaj z Bezpośredniej Likwidacji Szkód

Niektórzy ubezpieczyciele oferują swoim klientom możliwość skorzystania z Bezpośredniej Likwidacji Szkód. Jest to wygodne rozwiązanie, które ogranicza konieczność kontaktowania się z towarzystwem sprawcy. Nie musisz więc nawet wiedzieć, w jakiej firmie ma wykupione OC. Wszelkie negocjacje prowadzisz ze swoim ubezpieczycielem, który wypłaci Ci odszkodowanie. Następnie rozliczy się on z firmą sprawcy we własnym zakresie. To rozwiązanie pozwala przede wszystkim zaoszczędzić cenny czas. Daje także poszkodowanemu większe poczucie kontroli nad całym procesem. Kontaktuje się on wyłącznie z ubezpieczycielem, którego zna, co zdecydowanie ułatwia negocjacje.

Głównym celem stosowania Bezpośredniej Likwidacji Szkód jest przede wszystkim uproszczenie procedur związanych z likwidacją skutków kolizji drogowych. Musisz pamiętać, że można z niego skorzystać wyłącznie w przypadku stłuczki, w której nie było szkód osobowych. W przeciwnym razie należy użyć standardowego systemu wypłaty odszkodowań.

Jeśli kiedykolwiek będziesz uczestnikiem kolizji czy wypadku, najważniejsze jest zachowanie spokoju i podjęcie odpowiednich kroków, które pozwolą zapewnić bezpieczeństwo. W przypadku stłuczki sprawa jest dość prosta, gdyż nie musisz nawet wzywać policji. Wystarczy, że sporządzisz stosowne oświadczenie, a następnie zgłosisz się do towarzystwa sprawcy w celu wypłaty odszkodowania.  Niektóre firmy oferują także wygodną Bezpośrednią Likwidację Szkód.